11 Eylül 2015 Cuma

Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı: Yozgat için özel bir turizm güzergâhı oluşturmaya çalışıyoruz

ORAN Yönetim Kurulu Sarıkaya'da
Yozgat Valisi Abdülkadir Yazıcı, yapacakları tanıtım çalışması ile Kapadokya, Sarıkaya Roma Hamamı, Sorgun termalleri, Kerkenez Harabeleri ve Hattuşaş’a uzanan bir seyahat güzergâhı oluşturmak istediklerini söyledi. Vali Yazıcı, “Bunu oluşturduğumuz zaman özellikle iç ve dış turizm noktasında Sarıkaya’nın önemli bir konuma geleceğini ve ekonomisinin güçleneceğini düşünüyoruz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor” dedi.

Sarıkaya Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Tarihî Roma Hamamı Tanıtım Projesi” için Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından, Kültür ve Turizm Malî Destek Programı kapsamında 147 Bin 650 TL destek ödeneği tahsis edildi. Proje kapsamında, Tarihî Roma Hamamı kalıntılarının ulusal ve uluslararası tanıtımına yönelik yazılı, görsel ve sosyal medyada yenilikçi markalaştırma ve tanıtım çalışmaları yapılacak, ziyaretçilere tanıtım ve rehberlik hizmeti verilecek.

ORAN Yönetim Kurulu Sarıkaya’da

Vali, Kaymakam, Belediye Başkanları ve ORAN Yönetimi bir arada
Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Yönetim Kurulu Toplantısı için Sarıkaya’ya giden Vali Abdulkadir Yazıcı, Sivas Valisi Âlim Barut, Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ve ORAN Genel Sekreteri Kamil Taşcı burada Tarihi Roma Hamamı’nı ziyaret ederek devam eden çalışmaları inceledi. Ziyarette Sarıkaya Kaymakamı Yasin Özcan devam eden çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Projeye 147 Bin 650 TL destek ödeneği

Roma Hamamı Kalıntıları
Sivas Valisi ve Oran Yönetim Kurulu Başkan Vekili Âlim Barut, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Bu gün buraya asırlardır toprak altında kalmış olan ancak Yozgat Valiliğimiz ve Sarıkaya Kaymakamlığımızın gayretleriyle gün yüzüne çıkarılan Roma Hamamı’nın tanıtımına destek olmak için geldik.  Bu kapsamda da Sarıkaya Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ‘Tarihî Roma Hamamı Tanıtım Projesi’ Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) 2015 yılı, Kültür ve Turizm Mali Destek Programı kapsamında 147 Bin 650 TL destek ödeneği aldı. Proje kapsamında, Tarihî Roma Hamamı kalıntılarının ulusal ve uluslararası tanıtımına yönelik yazılı, görsel ve sanal platformlarda yenilikçi markalaştırma ve tanıtım çalışmaları yapılacak, ziyaretçilere tanıtım ve rehberlik hizmeti verilip, karşılama kiosku da destinasyona kazandırılacaktır. Kalkınma ajansı her zaman diğer illerde de olduğu gibi, Yozgat’ın değerlerini tanıtma noktasında da üzerine düşeni yapacaktır.”

Özel bir seyahat güzergâhı oluşturmak istiyoruz

Vali Yazıcı ve ORAN Yönetimi Roma Hamamı'nda
Vali Abdulkadir Yazıcı da yaptığı konuşmada, “Sarıkaya Roma Hamamı’nın binlerce yıldan beri içerisinden su çıkan ve suyu kaybolmamış günümüze kadar gelmiş nadir Roma Hamamlarından birisi olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Muhtemelen Selçuklu öncesi büyük bir teressubat ve selden sonra Sarıkaya’nın coğrafî kodu yükselmiş. Bu yükselmeden dolayı da günümüze kadar tarihî yapılar da daha sağlıklı bir şekilde gelmiş. Biz kaba teressubatı Valilik imkânlarıyla çıkardık. Temizlediğimiz bölümde 3 tane büyük havuz, 2 tane küçük havuz çıktı. Bunların süreç içerisinde nasıl kullanıldığını arkeologlar ortaya koyacaktır. Amacımız, bu havuzun eskiden oluğu gibi kullanılmasını sağlamak. Burada yapacağımız tanıtım çalışması ile de özellikle Kapadokya, Sarıkaya Roma Hamamı, Sorgun termalleri ve Kerkenez Harabeleri, son olarak da Hattuşaş’a uzanan bir seyahat zinciri oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunu oluşturduğumuz zaman özellikle iç ve dış turizm noktasında Sarıkaya’nın önemli bir konuma geleceğini ve ekonomisinin güçleneceğini düşünüyoruz. Çalışmalarımız bu yönde devam ediyor.”

Hiç yorum yok: