4 Ocak 2016 Pazartesi

Perinçek: Türkiye’nin, Suriye’ye yapacağı askerî harekât, Rus uçağının düşürülmesiyle iptal edildi

Perinçek, iddialarının Davutoğlu'na yakın kaynaklarca doğrulandığını ileri sürdü
Erdoğan, Putin’le anlaşmıştı

Eski adı İşçi Partisi olan Vatan Partisi’nin Genel Başkanı Doğu Perinçek, Türk Hava Kuvvetleri’nin Rus uçağını düşürmesinden birkaç gün önce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le bir telefon görüşmesi yaparak, Türkiye’nin Suriye’ye askerî müdahalesi konusunda anlaştıklarını iddia etti. Perinçek’in iddiasına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt koridoruna askerî harekât düzenlemesi hâlinde Rusya’nın tepkisinin nasıl olacağını sordu. Putin de, medya önünde Suriye’nin bütünlüğünü savunacaklarını ancak bu bölgede Türkiye’ye karşı askerî bir müdahalede bulunmayacaklarını söyleyerek teminat verdi; ancak 24 Kasım 2015’de Rus uçağının düşürülmesi sonucunda, Türkiye’nin bu harekât planı uygulanmadı…

Vatan Partisi’nin Genel Başkanı Doğu Perinçek, 4 Ocak 2016 tarihinde, partisinin İstanbul İl Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Perinçek, toplantıda, Türkiye-Rusya gerilimine dair bazı iddiaları dile getirdi. Perinçek, iddialarının, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakın kaynaklar tarafından doğrulandığını da ileri sürdü.

Perinçek, Türk Hava Kuvvetleri’nin Rus uçağını düşürmesinden birkaç gün önce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’le bir telefon görüşmesi yaparak, Türkiye’nin Suriye’ye askerî müdahalesi konusunda anlaştıklarını iddia etti.

Perinçek’in iddiasına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt koridoruna askerî harekât düzenlemesi hâlinde Rusya’nın tepkisinin nasıl olacağını sordu. Putin de, medya önünde Suriye’nin bütünlüğünü savunacaklarını ancak Türkiye’nin harekâtını görmezden geleceklerini, yani bu bölgede Türkiye’ye karşı askerî bir müdahalede bulunmayacaklarını söyleyerek teminat verdi. Ancak 24 Kasım 2015’de Rus uçağının düşürülmesi sonucunda, Türkiye’nin bu harekât planı uygulanmadı…

Perinçek, G-20 Zirvesi için geldiği Antalya’da harita üzerinde bilgi verilirken, Putin’in, “Amerikalılar orayı Kürtlere vermeyi planlıyor” diyerek, bölgedeki stratejik gelişmelerin odağına işaret ettiğini söyledi.

Perinçek, iddia ettiği Erdoğan-Putin anlaşmasına dair şunları söyledi:

“Tayyip Erdoğan ile Putin arasındaki anlaşma, Suriye’nin kuzeyinde ABD ve İsrail desteğiyle açılan sözde ‘Kürt Koridoru’nun Türk Ordusu tarafından kesilmesi anlamına geliyordu. Böylece bölgemizde Kürdistan planına karşı Rusya’nın da içinde olduğu çok geniş bir ittifak oluşuyordu. ABD ile İsrail’in ‘Kürt Koridoru’ girişimi, silahlı güç kullanılarak bozulmuş olacaktı. Cerablus Harekâtı sonucunda, genişliği 98 kilometre, derinliği 61 kilometre olan bir alan, IŞİD'den temizlenecek ve PYD'nin Fırat'ın batısına geçip Azez ile Kobani arasındaki bölgeye girmesi engellenecekti.”

Harekât emri verilmek üzereydi

“Davutoğlu Hükümeti’ne yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre, Rus uçağının düşürüldüğü gün, ‘Büyük Operasyon’ için, Genelkurmay karargâhında yapılan planlar tamamlanmıştı. Bütün olasılıklar hesaba katılmıştı ve harekât emri verilmek üzereydi. O gün, ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Paul Selva da Ankara'daydı ve o akşam Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye'de olacaktı.

Türkiye’nin vatan mücadelesi ve ekonomik çıkarları da hançerlendi

Perinçek, Ortadoğu'da dengeleri değiştireceğini ifade ettiği bu anlaşmanın, Rus uçağının düşürülmesi yüzünden hayata geçirilemediğini söyledi. Perinçek, “Putin, olaydan sonra ‘sırtımızdan hançerlendik’ diyerek, doğrudan doğruya Tayyip Erdoğan ile yaptıkları anlaşmaya göndermede bulundu” dedi.

“Türk Ordusu'nun ABD-İsrail koridoruna girmesi konusunda anlaşmaya varılmışken, Rus uçağının düşürülmesini Moskova yönetimi ‘ihanet’ olarak değerlendirdi” diyen Perinçek, “Olayın ardından Tayyip Erdoğan yönetimi, Rus yetkililerle ilişki kurmak yerine NATO'ya başvurunca, yaşanan bunalımı daha da ağırlaştırdı. Sırtından hançerlenen yalnız Rusya değildi. Türkiye’nin vatan bütünlüğü mücadelesi ve ekonomik çıkarlarıydı. Bugün Tayyip Erdoğan-Davutoğlu yönetimi, bir yandan bölücü terör örgütünün Fırat’ın batısına geçemeyeceğini belirtiyor, ancak Rusya’nın bölgeyi denetim altında tutması nedeniyle gereken askerî harekâtı yapamıyor” diye konuştu.

Hiç yorum yok: