4 Ağustos 2013 Pazar

Yazar Cihan Aktaş, çocukken bir kitap için
kendini babasının kullandığı motosikletten atmış

Kitaba dair ilginç bir çocukluk hatırası
Gazeteci, Yazar Cihan Aktaş, çocukluğunda babasının kullandığı motosikletle giderken, kucağındaki “Rüzgâr gibi geçti” romanı savrulup uçunca, kitabı kaybetmemek için kendisini motosikletten atmış.

Cihan Aktaş, kitaba dair bu çocukluk hatırasını, Taraf gazetesindeki köşesinde “Bir elinde kitap, bir elinde elma” başlığıyla yayınlanan yazısında şöyle anlattı:

Babam, yaşadığımız kasabanın epey uzağına düşen bir değirmenin yanına tavuk çiftliği kurmuştu, bu çiftlikte bekçilik yapmak üzere kardeşlerimle birlikte beni de sırayla her gün motosikletiyle bu çiftliğe götürüp bırakıyordu. Çiftliğe giderken bir keresinde yanıma bir torba elma ve Rüzgâr Gibi Geçti’yi almıştım. Virajlardan aşarak hızla çiftliğe doğru yol alıyorduk. Bir virajda kucağımda bulunan kalın cilt, elma torbasıyla birlikte hızla fırladı ve yolun kenarındaki yokuştan aşağıya savruldu. Babam sesimi duymuyordu, elmalar yuvarlanarak etrafa dağılmıştı, kitap giderek uzaklaşıyordu benden, elmaları umursamıyor, ama kitabı yitirdiğimi düşünüyordum. Kitap olmadan bütün gün çiftlikte ne yaparım, gibi bir soru da geçmiş olmalı ki aklımdan, kitaba ulaşmak için kendimi motosikletten attım. Dizlerim kanayarak da olsa kitaba kavuştum nihayet, ama babam bir iyi azarladı beni. Olsun, elmalarla kitaplar yine elimin altındaydı çiftliğe giderken.

(Yozgat Muhabir)

Hiç yorum yok: