18 Temmuz 2013 Perşembe

Cumhuriyet yazarı Bekir Coşkun,
Başbakan Erdoğan’a manevî tazminat ödeyecek

Bekir Coşkun
3 Mayıs 2007 tarihinde Hürriyet gazetesinde yayınlanan “Göbeğini kaşıyan adam” başlıklı yazısıyla AK Parti yönetiminin ve tabanının büyük tepkisini çeken gazeteci Bekir Coşkun, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan “Büyük devlet şeyi...” başlıklı yazısı sebebiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a manevî tazminat ödeyecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” gerekçesiyle açtığı davada, Yazar Bekir Coşkun ve Cumhuriyet gazetesinden 5 bin lira manevi tamzinat kazandı.

Ankara 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Erdoğan’ın avukatları Ali Özkaya ve Ece Harika Akyürek ile Coşkun ve gazetenin avukatı Mirat İlsu Çatak katıldı.

Erdoğan’ın avukatları, davanın kabul edilmesi talebinde bulundu.

Avukat Çatak da müvekkilinin, Erdoğan’ın kişilik haklarına saldırıda bulunmadığını, kullanılan ifadelerin eleştiri sınırlarında yer aldığını savunarak, davanın reddini istedi.

Davayı kısmen kabul eden Hakim Verda Çiçekli, Bekir Coşkun ve Cumhuriyet gazetesinin, Başbakan Erdoğan’a 5 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Dava dilekçesinde, Coşkun’un 20 Eylül 2012’de yayımlanan “Büyük devlet şeyi...” başlıklı köşe yazısında Erdoğan’ın “kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” gerekçesiyle yazardan ve gazeteden 10 bin lira manevi tazminat talep edilmişti.

Hiç yorum yok: